نماینده بهاییت؛

گزارشگر ویژه آزادی ادیان و عقیده در سازمان ملل شد

هفدهم تیر ماه 1401 یکی از نمایندگان جامعه بهایی به نام نازیلا قانع به عنوان گزارشگر ویژه آزادی ادیان و عقیده در سازمان ملل انتخاب شد. قرار گرفتن یک بهایی در این جایگاه، اتفاق جدیدی است که تبعات مختلفی را خصوصا برای جمهوری اسلامی ایران در پی خواهد داشت.

 

برای شناخت بیشتر نازیلا قانع و بررسی ابعاد حضورش در جایگاه فعلی با استاد روزبهانی بروجردی، مدیر اندیشکده مطالعات فرقه‌شناسی معراج و مدیرگروه فرق انحرافی مرکز تخصصی کلام و ادیان حوزه علمیه قم به گفتگو نشستیم که تفصیل آن را در ادامه می خوانید:

 

ـ استاد نظر شما درباره انتخاب یک بهایی در سازمان ملل و تبعات آن چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

یک انتخاب در سازمان ملل روی داده و خانم قانع به عنوان یک حقوقدان در سمت گزارشگر ویژه آزادی ادیان و عقیده، جایگاهی را به دست آورده است که در جای خود، شاید مساله عجیبی نباشد؛ اما این مساله از چند جهت حائز اهمیت و بررسی است.

یکی از جهات این است که خانم قانع وابستگی به فرقه ضاله بهاییت دارد و با یک پیش‌زمینه فکری نسبت به ایران و دین مقدس اسلام و مذهب تشیع وارد این گود شده است. فردی که پیش‎زمینه منفی نسبت به یک کشور یا یک جریان دارد نمی تواند داور خوبی باشد؛ یک گزارشگر باید کسی باشد که فارق از حب و بغض های سیاسی، مذهبی و عقیدتی بتواند نقش ایفا کند اما خانم قانع به علت وابستگی عمیق به تشکیلات بهایی و تضاد و دشمنی که بین ساختار فکری نظام جمهوری اسلامی ایران و تشکیلات بهاییت وجود دارد، نمی تواند نوید بخش یک حرکت منطقی صحیح و قابل قبولی باشد و انتخاب این فرد، از همین ابتدای کار، روشن می کند که یک انتخاب سیاسی رخ داده است؛ لذا جمهوری اسلامی ایران و کل جهان اسلام بایستی این مساله را به جهانیان اعلام کرده و نسبت به انتخاب صورت گرفته اعتراض کنند.

 

ـ جایگاه جدید نازیلا قانع چه نقش و ویژگی‌هایی می تواند در پی داشته باشد؟

گزارشگر ویژه آزادی ادیان و عقیده در سازمان ملل، شاید مثل خیلی از جایگاه ها و عناوینی که در نهادهای بین المللی وجود دارد، به معنای اخص کلمه، خیلی تاثیر گذار نباشد اما واقعیت این است که بالاخره یک عنوان و پست رسمی و سازمانی است و می توانند در سطح جهان علیه نظام و مردم ایران اقدامات سویی انجام دهند و به پشتوانه و رسمیتی که جایگاه مذکور در پی دارد، دروغ پردازی‌ها نسبت به نظام و مردم ایران را تشدید و تکثیر کنند.

به اعتقاد بنده در سازمان ملل یک انتخاب سیاسی با هدف تحت فشار قرار دادن بیشتر ایران رخ داده است خصوصا در برهه ای که نظام جمهوری اسلامی ایران در اوج مذاکرات برجام قرار دارد و به یک فضای تاریک و بن بست رسیده است و دشمن می خواهد از حداکثر توان برای تسلیم کردن ایران استفاده کند؛ در این حال اتکای به مسائل حقوق بشری می تواند یک بخشی از پازل دشمن باشد که جمهوری اسلامی ایران را وادار به پذیرش برخی نکات کند.

 

ـ نازیلا قانع دارای چه سوابقی است که هم‎‌اکنون برای این جایگاه انتخاب شده است؟

خانم قانع یکی از بهاییان ایرانی است که اصالت شیرازی دارد و به قول خودش که می گوید: اجدادم در ایران و در شهر شیراز و در گورستان بهاییان شیراز دفن هستند.

وی ظاهرا در دوران کودکی از ایران مهاجرت کرده و به قطر رفته است و پس از مدتی قطر را به مقصد انگلستان ترک کرده و مدت طولانی عضو و سخنگوی محفل ملی بهاییان انگلیس بوده است. وی تحصیل‌کرده رشته حقوق و استاد قوانین حقوق بشر در دانشگاه آکسفورد است. قانع سردبیری مجله بین المللی دین و حقوق بشر را بر عهده داشته و عضو هیات مشورتی مجله قانون و دین آکسفورد است همچنین عضویت هیات مدیره گروه حقوق جهانی و شورای مشورتی موسسه دین و امور جهانی داشنگاه کمبریج را نیز در کارنامه دارد.

جالب این است که خانم قانع فرصت مطالعاتی بسیاری به نقاط مختلف دنیا، از جمله چین داشته و علاوه بر این نکات، مسئولیت های مختلف حقوقی در سازمان ملل متحد، یونسکو، سازمان امنیت اروپا و کشورهای مشترک المنافع، اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس داشته که در بعد فعالیت های بین المللی حائز اهمیت است.

 

ـ باتوجه به نکات و معیارهایی که تاکنون فرمودید ظاهرا یک انتخاب سیاسی در سازمان ملل رخ داده  که هدف اصلیش تقابل با سیاست‌های جمهوری اسلامی در مساله اقوام و فرقه ها بوده، آیا این حرف صحت دارد؟

جهان تک قطبی مورد نظر آمریکا یک آرزوی بر باد رفته تلقی می شود که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری، آرزو داشت قدرت مطلق دنیا باشد اما کشورهایی مثل چین، روسیه مانع رسیدن آمریکا به آمالش شدند و در آرمان‌گرایی که تدارک دیده بود به شدت شکست خورد. جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین معارضینی است که در عدم دستیابی ایالات متحده آمریکا به اهدافش نقش داشت.

نماد نظام سلطه  قلعه خیبری است به نام اسرائیل، که در حفظ آن بسیار می کوشند؛ حال اگر این نماد از بین برود و قلعه خیبرشان شکست بخورد فتوحات اسلامی در پی آن اتفاق خواهد افتاد؛ بنا بر این هر کس که با این قلعه در تضاد و مقابله باشد برای آنها نقش دشمن پیدا می کند .

اکنون جمهوری اسلامی ایران به عنوان مدیر و پشتوانه اصلی محور مقاومت در برابر نظام سلطه در عالیترین سطح، نقش ایفا کرده است، پس بی تردید دشمن شماره یک نظام سلطه تلقی می شود و سازمان ملل نیز در طول سالیانی که از تاسیس آن گذشته نشان داده نه تنها سازمانی برای حل مسائل جهانی نیست (زیرا هیچ مشکلی را حل نکرده است) بلکه ابزاری است در اختیار نظام سلطه برای تحمیل اراده استکباری آن.

توجه بفرمائید به کشتار روزانه مردم یمن توسط دولت خبیث سعودی در برابر چشمان مردم دنیا و کشته شدن تعداد بسیار زیادی از زنان و کودکان بی‌دفاع به دلیل خوی استکباری و زیاده خواهی‌های بن سلمان یا حتی قتل روزنامه نگار معروف عربستانی جمال خاشقچی که در سفارت عربستان در ترکیه اتفاق افتاد، آیا سازمان ملل مجازاتی برای دولت سعودی و حامیان آن در نظر گرفت؟

همه این موارد نشان میدهد سازمان ملل متحد در واقع سازمانی برای رسیدن اهداف مورد ادعای خودش نیست

بلکه سازمانی است برای تحقق بخشیدن به اهداف نظام سلطه و انتخاب خانم قانع هم در این راستا تلقی می شود و لاغیر.

 

ـ انتخاب نازیلا قانع چه تبعاتی برای جمهوری اسلامی ایران می تواند داشته باشد؟ و این که کشور‌های مسلمان خصوصا شیعه در مقابل این اقدام چه حرکت هایی لازم است انجام دهند؟

واقعیت این است که ما در معرفی فرقه ضاله بهاییت، به اندازه کافی اقدامی صورت نداده ایم و باید تلاش بیشتری در معرفی چهره واقعی این فرقه به آزادگان جهان داشته باشیم، بهاییت به عنوان فرزند شوم نظام سلطه و صهیونیزم است و این یک واقعیت غیرقابل انکار که مردم دنیا باید بدانند بنابراین وقتی می گویند از جهت علمی کارهای خوبی صورت گرفته است پس نتایج بحث های علمی دانشگاه ها و حوزه ها باید وارد عرصه اجتماعی شود، تا جامعه جهانی آگاه شود.

پیرامون انتخاب خانم قانع که وابستگی آشکاری به فرقه ضاله بهاییت دارد و سمت گزارشگر ویژه آزادی ادیان و عقیده سازمان ملل را به دست آورده دو دلیل متصور است:

  1. سیاسی نگاه کردن به مساله

چرا باید گزارشگر سازمان ملل از بهاییان باشد؟ تعداد بهاییان جهان در بالاترین مقدار تصور، توسط تشکیلات حدود ۸ میلیون نفر اعلام شده که دروغ بزرگی است؛ اما بر فرض که ما چشمهایمان را بر دروغ های تشکیلات ببندیم و عدد ۸ میلیون نفر را که تاکید بر دروغ بودنش داریم را بپذیریم، یعنی یک هزارم جمعیت کل جهان. آیا گزارشگر ویژه آزادی مذهب و عقیده سازمان ملل باید از این تشکیلات باشد؟ آیا اصل بی طرفی سازمان ملل زیر سوال نمی رود؟

  1. ناشناخته بودن ابعاد فرقه ضاله بهاییت برای جهانیان

آرایی که موجب انتخاب یک بهایی شده نشان می دهد که معرفی درستی از فرقه در دنیا رخ نداده است.

کسی که به طور رسمی، مواضع و سخنرانی هایش در تقابل با یک دین آسمانی و وحیانی است آیا می تواند به صرف داشتن مدارج مبتنی بر حقوق بین الملل یا حقوق بشر در این جایگاه قرار بگیرد؟ وآن سازمانی که این فرد را به عنوان گزارشگر ویژه انتخاب کرده هیچ ارزیابی از صلاحیت های نامبرده داشته است؟

البته این خانم قانع با اسم ورسم بهایی آمده، اما کسانی که قبل از  وی بودند نیز چندان چنگی به دل نمی زنند و همیشه در کانون های بهایی‌گری حضور پیدا می کنند مثل احمدشهید.

چندی پیش در کنفرانسی که برای “بررسی نقش دین در جامعه کانادا” تشکیل شد از آقای احمد شهید دعوت شد و در نوبت سخنرانیش از مظالم گسترده جمهوری اسلامی ایران بر بهاییان مستقر در کانادا صحبت کرد.

فرض کنیم که درست می گویید و در ایران به بهاییها ظلم شده، آیا در کنفرانس بررسی نقش دین در جامعه کانادا جای پرداختن به این مساله است؟

کاملا مشخص است که نظام سلطه با در اختیار گرفتن تشکیلات جهانی و بین المللی سعی می کند که علیه جمهوری اسلامی از این ابزار استفاده کند لذا بنده با ضرس قاطع به شما می گویم که انتخاب نازیلا قانع، یک انتخاب سیاسی و در جهت تقابل با نظام اسلامی ایران است، و الا هیچ دلیل دیگری برای انتخاب این شخص وجود ندارد. جامعه جهانی پر است از حقوقدانان و دانشمندانی که از سطح علمی و دانشی به مراتب بالاتر از خانم قانع برخورد هستند همچنین مراتبی که از جهت علمی برای وی مطرح شده جای بررسی دارد نقش سازی و چهره سازی اتفاق نیافتاده باشد.

 

ـ جمهوری اسلامی ایران، کشورهای مسلمان و سازمان های مرتبط با جامعه اسلامی چه اقداماتی  در مقابل این حرکت های سازمان ملل می توانند داشته باشند؟

کشورها و دولت ها باید صرفنظر از موضوع خانم قانع، موضوع را کلان و گسترده ببینند و باید برای معضلات بشری تدبیراتی اندیشه شود.

یکی از معضلات جامعه بشری فریب خوردن آحاد جامعه از فرقه ها و فرقه سازها است مثلا فرض کنید جریان خبیث منافقین در قالب مبارزه و نظام سیاسی فتنه ها و جنایت ها می آفریند و متاسفانه این جریان فاسد و تباح به کمک دولت مدعی صلح سوئد خیلی راحت و واضح، دادگاه آقای حمید نوری را تشکیل می دهد و دروغ‌ها و داستان‌های عجیب و غریب را رقم می زند.

همانطوری که نیازهای جسمی بشر مثل مضرات آسیب دیدن لایه اوزون مورد مطالعه قرار میگیرد ، نیازهای روحی بشر هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

اصلا فرقه ها با همان آزادی مورد نظر دنیای غرب هم در تعارضند، یعنی عملکرد فرقه ها حتی برای آنچه که در نظام غرب مدعی هستند برای آن هم خطرناک و نامطلوب است.

لذا مردم نسبت به کالت ها (فرقه ها) باید آگاه شوند و اگر درک درستی از آنها در جامعه پیدا شد آنوقت می توانیم بهاییت را یک کالت معرفی کنیم و دنیا را نسبت به عواقبی که این جریان می تواند داشته باشد آگاه کنیم.

اگر مطالعه‌ای نه چندان پر دامنه، در مورد بهاییت صورت بگیرد نشان می دهد که بهاییت در سه حوزه، چهره نامطلوب و آلوده ای از خودش بر جای گذاشته است.

ـ در حوزه اندیشه حقیقتا دچار اشکالات فراموانی است.

ـ در حوزه تاریخ این فرقه نشان داده که چقدر تاریخ تباهی دارد .

ـ و عملکرد این فرقه نیز نشان می دهد که در طول زمان، هیچگاه به نفع جامعه بشری حرکت نکرده است؛ حتی با ملاکهای و معیارهای دنیا غرب امروز نیز سازگار نیست در نتیجه نکاتی که بیان شد، نشان می دهد آنچه به عنوان ملاک در دنیای غرب معرفی شده، یک دروغ بیشتر نیست، دنیای غرب اساسا به دنبال حقوق بشر نیست

عقیده شخصی من این است که دنیای غرب حتی برای رفاه انسان غربی هم کاری نمی کند، بلکه دنیای غرب برای تعداد محدودی خانواده‌ یهودی فعالیت می کند؛ دنیای غرب و نظام سطله، نظامی است  که هر چیزی را محکوم می کند الا فساد و تباهی صهیونیست ها را و این عمق فضاحت این ساختار و سازمان را نشان می دهد، حالا اگر فردی مثل نازیلا قانع در این مصدر قرار بگیرد علی‌رغم این که پدیده شومی است اما می خواهم بگویم که ان شاء الله نویدی است بر زوال آنها.

گزارشگر ویژه آزادی ادیان و عقیده در سازمان ملل شد

گزارشگر ویژه آزادی ادیان و عقیده در سازمان ملل شد

گزارشگر ویژه آزادی ادیان و عقیده در سازمان ملل شد

در اینستاگرام همراه ما باشید

بازداشت اعضای هسته‌ مرکزی حزب جاسوس بهاییت