رد ادعای بعثت باب

پبامبران الهی برای هدایت بشر از جانب خداوند متعال مبعوث شده اند تا با ارائه برنامه جامع زندگی خلایق را کمک کنند در مسیر بندگی و عبودیت خالق یکتا قدم بردارند.

پبامبران الهی برای هدایت بشر از جانب خداوند متعال مبعوث شده اند تا با ارائه برنامه جامع زندگی خلایق را کمک کنند در مسیر بندگی و عبودیت خالق یکتا قدم بردارند. جایگاه و مقام ویژه فرستادگان الهی که همگی دارای صفات ویژه ای میان اقوام خود بودند بر هیچ جوینده حقیقتی پنهان نیست. مساله دیگر خاتمیت پیغبر مکرم اسلام(ص) است که در قرآن و دیگر کتب آسمانی بدان اشاره شده است.

اما در این میان بودند افرادی که با دروغ و خدعه در صدد کسب جایگاه و مقام میان عموم مردم برای خود بودند و جایگاه رفیع بعثت و پیامبری نیز از شر این افراد در امان نبود. در تمام اعصار افرادی به استفاده از حربه های مختلف به سمت این جایگاه الهی دستان آلوده دراز کردند و سبب گمراهی طایفه ای از مردم شدند.

دوم خرداد ماه مصادف با سالروز ادعای بعثت سید علی محمد شیرازی مشهور به باب است. از این فرصت استفاده کردیم تا پیرامون ادعای بابیت محمد علی شیرازی با استاد محترم حجت الاسلام والمسلمین روزبهانی به گفت‌و‌گو بنشینیم. حاصل این مصاحبه را در ادامه می توانید بخوانید:

ـ استاد ضمن سلام و عرض احترام و خسته نباشید؛ همانطور که می دانید دوم خرداد ماه مصادف با سالروز ادعای بعثت سید علی محمد باب است. لطفا بفرمایید این اتفاق در چه سالی و چه تبعاتی داشت؟

بسم الله الرحمن الرحیم

در سال ۱۲۶۰ قمری مصادف با دوم خرداد سال ۱۲۲۳ شمسی و ۱۸۴۴ میلادی، سید علی محمد شیرازی در خانه خودش واقع در شهر شیراز و در کنار یکی از شاگردان سید کاظم ر شتی به نام ملا حسین بشرویه‌ای ادعا می کند که باب امام زمان است. سخنی که میان شیعیان اثنی عشری دلیل قطعی بر کفر و نفاق علی محمد شیرازی و طرفدارانش بود و  نزاع و درگیری میان موافقان اندک باب و مخالفان بسیارش، آغاز شد و در چند نقطه از کشور عزیزمان وقایع تلخی رقم خورد.

این ادعا در نگاه مسلمین و شیعیان اثنی عشری نگاهی بدعت آمیز و محکوم به تکذیب بوده و هست. برابر ادله نقلی صادره از معصومین علیهم السلام شیعیان موظفند هرگاه این ادعا را از کسی شنیدند تکذیب کرده و دروغ بپندارند ، زیرا شاخصه مهم غیبت کبری وجود نداشتن نائب مشخص و خاص از سوی امام زمان اروحنا فداه است .

علی محمد شیرازی وقتی ادعای بابیت را مطرح کرد طبیعتا چنین ادعایی، برخلاف منابع دینی و نظر قطعی عالمان بوده است و طبیعتا برای ممانعت از انحراف با این موضوع به مخالفت برخاستند.ولی همین  ادعا توسط ملاحسین بشرویه‌ای مورد پذیرش  قرار گرفت.

ـ مگر نمی فرمایید که خلاف مشهورات جامعه شیعی در همان عصر بوده، پس چه مشابهتی بین این دو وجود داشته؟

اینجا دو علت  را می توان بیان کرد :

یکی این که  هر دو نفر، آبشخورشان از یک مکتب به نام شیخیه است.

هم ملا حسین بشرویه‌ای شاگرد سید کاظم رشتی از شخصیت های مشهور مکتب شیخیه است و هم علی محمد شیرازی مقطعی از زمان را در کنار سید کاظم رشتی گذرانده است.

طبق اندیشه  شیخیه، امام زمان(عج) در میان مردم یارانی دارد که به جهت ارزش ها و جایگاه معنوی، می توانند واسطه بین مردم و امام عصر باشند و مردم موظف به شناخت آنها هستند. بنابردیدگاه شیخیه، بابیت نه یک انحراف بلکه یک حقیقت موجود تعریف می شود.

اگرچه شکلی که شیخیه مطرح می کند با دیدگاه و اعتقادات رایج در سایر گروههای شیعی متفاوت  است، اما در نگاه شیخیان نیز اگر کسی خود را نماینده و جانشین امام زمان(عج) معرفی کند (کما این که علی محمد اینگونه ادعا می کند) چنین ادعایی را مخدوش و قابل تکذیب می دانند. موید این سخن، اولین کتابهایی است که در رد ادعای علی محمد باب نوشته شد؛ زیرا نام نویسندگان شیخیه بین آنها به چشم می‌خورد همچون “کریم خان و محمد خان کرمانی” که در رد فرقه بابیه و ادعای علی محمد شیرازی  کتاب نوشتند.

علت دوم پذیرش ادعا از سوی ملاحسین را این گونه می توان دانست که ظاهرا معامله ای بین این دو نفر صورت گرفته بود؛ چون علی‌محمد در این جلسه ملقب می شود به “باب” و بنا بر اسنادی که اعضای فرقه منتشر کردند، ملاحسین به “باب‌الباب” شهرت می یابد. این مساله بدان معناست که اگر علی محمد شیرازی باب امام زمان باشد ملا حسین بشرویه ای نفر بعدی یعنی باب الباب است.

در واقع ملا حسین بشرویه ای ملقب به  “باب‌الباب و اول من آمن” مامور می شود که پیامش را به افراد مورد نظر برساند و جایگاه ویژه ای را از لحاظ رتبه و مقام در فرقه بابیت به دست می آورد، لذا یکی از دلایل پذیرش ادعای باب همین مساله می تواند باشد.

ـ آیا ادعاهای علی محمد شیرازی منحصر به بابیت است؟

علی محمد شیرازی گرچه در این مرحله ادعای بابیت کرده است اما بنا به مستندات موجود، چندی بعد، پا را فراتر گذاشته و ادعای رسالت و آوردن دین جدید از عباراتش فهیمده می شود.

وی پیرامون رسالت و جایگاهش در صفحه ۲۷ دلایل سبعه رسما خودش را صاحب یک کتاب و شریعت جدید معرفی کرده و می گوید:

“در سنه ۱۲۷۰ از بعثت رسول الله، خداوند من را مبعوث کرده، در هر زمان خداوند عزوجل از برای خلق حجت و کتابی مقرر فرموده و می فرماید “کتاب را بیان و حجت را ذات حروف سبع قرار داد.” (فرموده در گذشته و می فرماید در آینده یعنی این سیر ادامه دارد و خاتمیت پیغمبر مکرم اسلام معنا ندارد.)

و نظرکن در فضل حضرت منتظر که چقدر رحمت خود را در حق مسلمین واسع فرموده مقامی که اول خلق است و مظاهر اننی انا الله چگونه خدا در لباس بابیت قائم آل محمد ظاهر فرمود. لعل الناس مضطرب نشوند از امر جدید و کتاب جدید.

این ادعای علی محمد شیرازی است. یعنی من از همان اول که گفتم باب، می خواستم ادعای رسالت کنم.

کریم خان کرمانی و پسرش محمد خان معتقدند، درست است که علی محمد شیرازی ادعای بابیت می کند اما معالا ادعای رسالت کرده است.

علی محمد نیز وقتی بازداشت و مجبور به صرف نظر از ادعایش شد، در ابلاغیه الف، زمانی که در خانه خودش محبوس بود می گوید:

ان بعض الناس قد افترو علی کلمه البابیه لعنهم الله بماافتروا (بعضی از مردم افترا بستند به من به خاطر کلمه بابیه، خدا لعنتشان کند به واسطه افترایی که بستند.)

ما کان لبقیه الله صاحب الزمان بعد الابواب الاربعه باب منصوص و نائب مخصوص. قالوا انه دعی الولایه و اختیها لعنهم الله بماافترو (بعضی گفتند که من ادعای ولایه کردم و ادعای نبوت و رسالت، خدا لعنتشان کند، خدا بکشد اینها را).

عبارات ذکر شده نشان می دهد در همان زمان، پس از ادعاهای مطرح شده توسط علی محمد، متهم به ادعای رسالت و نبوت شده است.

دلیل دیگری که برای این مطلب می توان عنوان کرد، اولین کتاب صادره از وی یعنی تفسیر سوره یوسف است. در این کتاب علی محمد شیرازی تلاش کرده تا همچون قرآن سوره پردازی کند به این معنا که، در هر سوره یک آیه از سوره اصلی را آورده و در ادامه آن، سوره سازی کرده است.

بعدها فرقه ضاله بهاییت در سدد توجیه و بهره برداری از ادعای علی محمد شیرازی برآمدند، که اگر باب اینگونه گفته، مقصودش حسین علی نوری است.

عباس افندی در توجیه عبارات باب می گوید: مقصود از بقیه الله و مهدی این است که علی محمد شیرازی از طرف یک شخص بزرگوار که در پس پرده غیبت است آمده.

حال سوال ما این است چرا آن شخص بزرگواردر پس پرده غیبت(چنانچه مقصود حسین علی نوری باشد) به عنوان معین و یار و طرفدار علی محمد شیرازی خودش را ظاهر کرده؟ چرا به عنوان مبلغ باب خودش را معرفی کرده؟

و دوم این که اگر هم بپذیریم حرف باطل قبلی یعنی نماینده بودن صحیح است، چرا باب، اعتنایی به حسین علی نوری نکرده است. در طول حیات مشترک “باب و بهاء” در همان سال اول، زمانی که ملا حسین بشرویه‌ای برای تبلیغ علی محمد شیرازی به تهران رفت، با ملا محمد نوری در مدرسه روبرو شد و نامه‌ای به حسین علی نوشت که ملا محمد نوری مامور شد نامه را به وی برساند  و در پی آن نامه، حسین علی نوری بابی شد و برای تبلیغ باب به مازندران رفت.

سوال اینجاست، چرا حسین علی نوری باید از طریق ملا محمد نوری مطلع از ادعای باب شود. زیرا در فرض مذکور، باب نماینده حسین علی باید باشد. تامل در این مساله، مضحک بودن توجیه و بهره برداری بهاییت از عبارات باب کاملا روشن است.

البته سوالات دیگری هم در این بحث مطرح است مثل این که(کجا حسین علی نوری ملقب به بقیه الله بوده؟ و چه زمانی؟) وسوال دیگر این که (ابواب اربعه حسین علی نوری چه کسانی هستند که بعد از آنها دیگر بابی ندارد ؟)

خلاصه کلام این است که علی محمد شیرازی هیچ ادعای مشخصی ندارد، و فقط شخصی است که قصد دارد با یک سری ادعا، خودش را به جایگاهی برساند و به دنبال اهوآء نفسانی رفته است لذا برایش اصلا مهم نیست روزی خودش را باب امام زمان معرفی کند، یا امام زمان معرفی کند و یا امام زمان را صاحب شریعت بداند و…

همه عباراتی که ذکر شد نشان دهنده بیماری و روانپریشی است که علی محمد به آن مبتلا بوده است. وی فردی ترسو ودارای ضعف شخصیتی است که دروغ پردازی در وجودش دیده می شود.

ـ علی محمد شیرازی چند مرتبه ادعای خودش را انکار کرده است و توبه می کند آیا توجیهی برای انکار و توبه اش مطرح شده است؟

بله، فردی که ادعای حقی می کند، باید در ادعای خودش صادق باشد یعنی ثابت قدم باشد لذا توبه وی نیز قابل پذیرش نیست زیرا نشان دهنده ضعفش است.

عبدالبهاء درباره توبه باب گفته است: توبه و انکار باب توریه و تقیه است و حال این که زمانی فرد می تواند تقیه و توریه کند که شرایطی داشته باشد. به معنای دیگر انکار چیزهای جزئی برای نگه داشتن امور مهمتراشکال ندارد و اما دین خدا که مساله جزئی نبوده تا توریه و تقیه کرده باشد؛ چه چیزی مهمتر از دین خدا.

پیغمبر اکرم (ص) وقتی آمدند و گفتند هر چه بخواهی به تو می دهیم فقط به بتها کاری نداشته باش، حضرت فرمودند: به خدا قسم اگر خورشید را به دست راست من و ماه را در دست چپم بگذارند از راه حق دست بر نمی دارم.

رد ادعای بعثت باب

رد ادعای بعثت باب

کانال ایتا سایت معراج خرد

پیچ اینستاگرام سایت معراج

همصدایی بهاییت با تروریسم دولتی اسرائیل