امام موسی کاظم علیه‌السلام

امام موسی بن جعفر (ع) ملقب به امام موسی کاظم علیه‌السلام و باب الحوائج هفتمین امام شیعیان در سال ۱۲۸ قمری، همزمان با انتقال قدرت از امویان به عباسیان متولد شدند

امام موسی بن جعفر (ع) ملقب به امام موسی کاظم علیه‌السلام و باب الحوائج هفتمین امام شیعیان در سال ۱۲۸ قمری، همزمان با انتقال قدرت از امویان به عباسیان متولد شدند و در سال ۱۴۸ق پس از شهادت پدرشان، امام صادق(ع)، به امامت رسیدند. دوران ۳۵ ساله امامت ایشان با خلافت منصور، هادی، مهدی و هارون عباسی همزمان بود. حضرت چندین بار توسط مهدی و هارون عباسی زندانی شدند.

دوره امامت امام موسی کاظم علیه‌السلام

با اوج قدرت خلافت عباسی و اذیت و آزار حکومت برعلیه ایشان و شیعیان همزمان بود. با وجود این، امام(ع) در مناظره و گفتگو با خلفای عباسی و دیگران تلاش می‌کردند حقایق اسلام را بیان نموده و از خلافت عباسیان مشروعیت ‌زدایی کندند.

مناظرات و گفتگوهایی از موسی بن جعفر(ع) با برخی عالمان یهودی و مسیحی در منابع تاریخی و حدیثی نقل شده که در پاسخ به پرسش‌های آنان بوده است. در کتاب مسند الامام الکاظم بیش از سه هزار حدیث از حضرت گردآوری شده که شماری از آنها را برخی از اصحاب اجماع روایت کرده‌اند.

حکومت عباسی حضرت را سالها در زندان در وضعیتی نا مناسب زندانی نمود اما نتوانست مانع ارتباط و بهرمندی مردم از ایشان شود لذا در تاریخ ۲۵ رجب سال ۱۸۳هجری قمری امام (ع) را مسموم و به شهادت رسانید.

منابع شیعه و سنی، علم، عبادت، بردباری و بخشندگی امام(ع) را ستوده‌ و ایشان را کاظم و عبد صالح لقب داده‌اند. بزرگان اهل‌ سنت به امام هفتم شیعیان به عنوان یک عالم دینی احترام ‌گذاشته و همچون شیعیان به زیارت قبر حضرت می‌رفتند.

حرم امام موسی کاظم علیه‌السلام و حرم نوه ‌ایشان امام جواد(ع) در منطقه کاظمین در شمال بغداد، به حرم کاظمین شهرت دارد و زیارتگاه مسلمانان به ‌ویژه شیعیان است.

کانال رسمی موسسه معراج در ایتا

ادعاهای احمد اسماعیل